HIKOKI KC18DEWDZ 18V cordless machine set 2-piece DS18DE + WR18DBDL2 in HSC III case (2x MultiVolt 5.0Ah battery and quick charg
This article is not available
Scope of delivery
  • Cordless drill DS18DE
  • Cordless impact wrench WR18DBDL2
  • 2x battery BSL36A18
  • 1x charger UC18YSL3
  • 1x HSC III hard case
Product description DS18DE
  • High torque and high working speed for fast performance in all applications
  • Compact design for optimum handling and grip
  • Only 155 mm short to work in tight spaces
  • Constant speed provides extra power to keep the motor up to speed even under load
  • Ergonomic soft grip handle
  • 22 torque positions for maximum comfort and adaptability
Product description WR18DBDL2
  • Bolts, nuts and screws
  • Powerful brushless motor
  • Speed adjustable in 4 positions
  • Triple hammer mechanism, very fast and low vibration
  • Highest torque in its class
  • Good balance
  • Easy to operate electronic switch
  • IP56; dust and water resistant
  • Battery indicator
  • Led illumination
  • Belt hook
Key features according to our expert
  • Battery voltage: 18 V
  • Capacity (battery): 5 Ah
  • Supplied in: System case
  • Type of system case: HSC III
  • Number of batteries included: 2
  • Product Range: HiKOKI 18V
Specifications / All features
Battery voltage
18 V
Capacity (battery)
5 Ah
Supplied in
System case
Type of system case
HSC III
Number of batteries included
2
Battery composition
Li-ion
Dead man's switch
0
Uvp (user vibration protection)
0
Battery capacity (ah)
5.0
Motor without carbon brushes
1
Semi-automatic filter cleaning
Charger (type)
UC18YSL3
Battery charging time (min)
32
Safety switch
Battery (type)
BSL36A18
Battery voltage (v)
18
Starting current limitation
Engine brake
Product range
HiKOKI 18V